XIV Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej w Kędzierzynie-Koźlu odbyły się w Hali Śródmieście właśnie wczoraj, 04. czerwca 2017r. Ogromna scena została zapełniona przez różne grupy artystyczne, które najrozmaitszymi sposobami pokazywały jak kultywują swoje tradycje.

Pani Prezydent Miasta, Sabina Nowosielska, otrzymała od grupy „Kamraty ze śląskiej chaty” podarunki w postaci bochenków chleba i ręcznie robionego serca, co miało być symbolem przyjaźni pomiędzy Pilchowicami, a Kędzierzynem-Koźle. Jednak nie wystąpiliby oni, gdyby nie Pan Tadeusz Puchałka. Współpracuje on z pilchowicką młodzieżą od dłuższego czasu i jest dobrym duchem tej szkoły.

Grupa „Kamraty ze śląskiej chaty” ma ogromne wsparcie w jego osobie, a także w dyrektorze Zespołu Szkół w Pilchowicach – Panu Łukaszu Kwiotku oraz Pani mgr Marioli Serafin, która czuwa i prowadzi tę grupę od czasów jej powstania.

To wydarzenie było wspaniałym świadectwo tego, że tradycja nie umiera z czasem, ale jest kultywowana przez młodsze pokolenie. Zarówno starsi jak i młodzi, potrafili znaleźć tam rozrywkę i podziwiać przepiękne występy chóru „Echo Kresów”, których wykonania przyprawiały o dreszcze, a także zespołu „Perła zespół z Doliny”, gdzie można było zobaczyć urzekające tańce. To tylko niektóre z nich, lista uczestników była o wiele dłuższa. Każdy występ miał coś w sobie, każdy pokazywał w piękny sposób zatrzymywanie przeszłości w postaciach strojów, czy języka i tradycji przekazywanych od pokoleń. Widownia była zachwycona kolorowymi, niezwykłymi strojami, każdej z grup. Pomimo organizacji, która mimo wszystko pozostawiała trochę do życzenia, wszystkie występy przechodziły sprawnie.

Znalazło się tam również miejsce dla smakoszy, którzy mogli skosztować tradycyjnej, śląskiej kuchni, a także miłośników muzyki, mogących zakupić kresowe utwory, które na żywo brzmiały jednak dużo lepiej.

Marta Garcorz