Pamiętamy !

Pod takim hasłem 29 stycznia 2017 r. odbyły się obchody Dnia Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 w Gminie Pilchowice. 

W obecności władz samorządowych Gminy i Powiatu na Cmentarzu parafialnym w Żernicy złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym poległych i internowanych mieszkańców Żernicy i Nieborowic podczas II Wojny Światowej. W Kościele  pw. Podwyższenia Krzyża Świętego odprawiona została msza święta w intencji „Internowanych w 1945 roku z Parafii i Gminy oraz w intencji wszystkich Górnoślązaków, którzy w tamtych czasach byli ofiarami represji”. A w Domu Kultury odbył się wykład Leszka Jodlińskiego - dyrektora Muzeum  Górnośląskiego w Bytomiu „Rok 1945 w Dzienniku ks. Franza Pawlara”.

Jak podkreślił Maciej Gogulla - Wójt Gminy Pilchowice „coroczne obchody upamiętniające Tragedię Górnośląską są inicjatywą oddolną samych mieszkańców, to tym bardziej cieszy. Na szczególne natomiast wyróżnienie zasługuje codzienna praca Ingemara Klosa, który każdego dnia dba, by pamięć o tamtych trudnych momentach naszej historii była podtrzymywana”.

Spotkanie w Domu Kultury było okazją do przedstawienie przygotowanej przez uczniów Gimnazjum z Żernicy prezentacji dotykającej mroków historii i ponurego obrazu zbrodni tamtych czasów, a byli to: Kaja Gwiaździńska, Anna Nieśpiałowska, Adam Gruba, pod kierunkiem Pani Justyny Wrońskiej.

Wyróżniono także osoby, które w szczególny sposób przyczyniają się do zachowania w pamięci ważnych momentów z życia gminy Pilchowice. W tym roku historyczne gwoździe z zabytkowego Kościoła pw. św Michała Archanioła w Żernicy trafiły do: 

  • Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żernicy,
  • wieloletniej nauczycielki Genowefy Sucheckiej,
  • Jerzego Kurzala sołtysa Żernicy,
  • Rajnarda Dyrszka,
  • śp. Gerarda Garczorza.

Mieszkańcy gminy Pilchowice od lat starają się upamiętnić ofiary Tragedii Górnośląskiej. 

Są ludzie, dla których historia i pamięć o zagmatwanych czasach jest czymś ważnym i istotnym i dlatego należy się im szacunek i wsparcie.

 

Galeria zdjęć