17 września w Pilchowicach odbędzie się VI Bieg Uliczny im. Ks. Konstantego Damrota. Trasa biegu liczy niemal 5 km. Szczegóły dotyczące programu wydarzenia oraz zapisów znajdą Państwo na załączonym plakacie. Zachęcamy również do zapoznania się z regulaminem biegu.

Zapisy na stronie: www.timekeeper.pl

 


 

Ksiądz Konstanty Damrot jest jedną z wielu wybitnych postaci, które tworzyły naszą tożsamość narodową - nauczyciel, pisarz, poeta, całe swoje życie poświęcił walce o polskość Śląska.  27 czerwca 1867 roku otrzymał  święcenia kapłańskie. Już jako kapłan  pracował
w Lublińcu, był kapelanem na zamku w Koszęcinie. Uczył języka polskiego w seminarium nauczycielskim w Pilchowicach. W 1870 roku przeniósł się do Kościerzyny, gdzie pełnił funkcję dyrektora Katolickiego Seminarium Nauczycielskiego. W 1884 roku powrócił na Śląsk i pracował na stanowisku dyrektora Seminarium Nauczycielskiego w Opolu, które przeniósł do Pruszkowa. Po przejściu na emeryturę w roku 1892, po 25  latach kapłaństwa i pracy pedagogicznej, zamieszkał w klasztorze bonifratrów w Pilchowicach.

Zmarł 5 marca 1895 roku. W czasie ceremonii pogrzebowej, która miała miejsce na cmentarzu klasztornym i odbywała się w języku niemieckim, tłumnie zebrany miejscowy lud śląski, odmówił po polsku "Ojcze nasz" za duszę zmarłego kapłana i oddał hołd człowiekowi szlachetnemu, prawemu, pracowitemu, sumiennemu, skromnemu i zawsze pogodnego umysłu. Jego grób w okresie walki o przyłączenie Śląska do Polski stał się miejscem peregrynacji Górnoślązaków.

 

Źródło: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/zyciorysy_zasluzonych_polakow_konstanty_damrot