Upamiętnienie Tragedii Górnośląskiej
Mija kolejna rocznica Tragedii Górnośląskiej w 1945 r. Z górnego śląska, po zajęciu ziemi przez Armię Czerwoną wywieziono do przymusowej pracy w ZSRR około 50.000 Ślązaków - głównie górników.
Dla wielu oznaczało to podróż w jedną stronę, a Ci którym udało się wrócić musieli milczeć. To milczenie trwało przez długie lata. Pamięć jednak nie umarła. Dziś można mówić o tym głośno.
Pamięć o tych wydarzenia zapadła również w sercach mieszkańców Gminy Pilchowice. Dlatego od paru lat mają miejsce uroczyste obchody Tragedii Górnośląskiej.
31 stycznia 2016 r. na cmentarzu parafialnym w Żernicy odsłonięto tablicę informacyjną o umieszczonej przy pomniku urnie z ziemią z Donbasu. Tak oto rozpoczęto tegoroczne obchody. Następnie w Kościele pw. Świętego Krzyża w Żernicy odprawiona została Msza Św. w intencji „Internowanych w 1945 r. z Gminy Pilchowice oraz wszystkich Górnoślązaków, którzy w tamtym czasie byli ofiarami represji”. Mszy św. przewodniczył ks. Biskup Jan Wieczorek. kwiaty złożono również pod pomnikami w Stanicy i Pilchowicach.
Uroczystości kontynuowano w Domu Kultury w Żernicy, gdzie dr Dariusz Węgrzyn pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach przedstawił wykład „Mieszkańcy Gminy Pilchowice Deportowani do ZSRR w 1945 r.”
Uroczystościom towarzyszyła wystawa udostępniona przez Instytut Pamięci Narodowej. Wystawę można oglądać do 12.02.2016 r., kiedy to odbędzie się (zorganizowane przez Gminy Ośrodek w Pilchowicach) podsumowanie wystawy upamiętniającej obchody Tragedii Górnośląskiej. Będzie to również okazja do spotkania z autorem wystawy Panem Tomaszem Gonetem pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej oddziału Katowice.
Uroczystość stała się również okazją do wręczenia mieszkańcowi Żernicy - p. Ingemarowi Klosowi Honorowej Złotej Odznaki Zasłuzony dla Województwa Śląskiego. Wręczenia odznaczenia dokonał Radny Sejmiku Województwa Śląskiego - p. Jerzy Gorzelik.
Jednocześnie zachęcamy do odwiedzenia Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie - to skarbnica wiedzy na temat tych wydarzeń.
W 2015 r. na mocy porozumienia Gminy Radzionków z katowickim oddziałem IPN w Radzionkowie powstało Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku.
Muzeum, które powstało w 2015 r. w Radzionkowie gromadzi dokumenty i rekwizyty należące do osób wywiezionych. Eksponaty ciągle są dostarczane przez bliskich i znajomych osób, które były ofiarami tamtych czasów. Są to: łyżki, maszynki do golenia, ubrania, a także dokumenty związane z deportacją; zaświadczenia wystawiane przez Państwowy Urząd Repatriacyjny. Cała ekspozycja została przygotowana w oparciu o nowoczesne techniki multimedialne.
Gmina Pilchowice od kilku lat stara się upamiętniać ofiary Tragedii Górnośląskiej. Przy udziale miejscowych społeczników udało się stworzyć listę osób represjonowanych.
Z tego miejsca chcieliśmy zachęcić wszystkich, którzy posiadają jakieś informacje, dokumenty czy przedmioty związane z tamtymi wydarzeniami o podzielenie się wiedzą z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Pilchowicach. Zadbajmy, aby pamięć nie wygasła.
fot.: A. Knapik