Szanowni Państwo wspieramy fundację „POMAGANIE ŁĄCZY LUDZI” z Knurowa w jej akcji ‘Książka na Kresy”, poniżej informacja fundacji dotycząca akcji.  

Posiadasz niepotrzebne, niezniszczone kolorowe bajki i czytanki dla dzieci,  książki dla młodzieży i dorosłych wydane po 1989 roku, między innymi słowniki, słowniki dwujęzyczne polską literaturę piękną, lektury szkolne. Przekaż  je nam. Mogą też być audiobooki, jak również niezniszczone zabawki, gry planszowe itp. Zebrane w ten sposób książki i inne przedmioty  chcemy przekazać naszym rodakom na Ukrainie.

Polska w 1945r. musiała opuścić swoje ziemie na wschód od Bugu. Jednak część Polaków postanowiła pozostać na ziemi przodków. Są Oni prawdziwą ostoją polskości na tych terenach,  dalej chcą pielęgnować Polską Kulturę i tradycje, dlatego uważamy że książka będzie tą najlepszą bronią w zachowaniu polskości na dawnych ziemiach Rzeczypospolitej.

Nowowołyńsk i Maniewicze to miejscowości na Wołyniu do których planujemy pierwsze transporty.

Potrzebujemy również środki finansowe na transport książek na Kresy i w związku z tym prosimy o wpłaty pieniężne z dopiskiem „Książka na Kresy” na nr konta: Bank Spółdzielczy w Sośnicowicach 24 8460 0008 2001 0004 1957 0001 lub konto dla wpłat z zagranicy POLU PL PR PL 24 8460 0008 2001 0004 1957 0001

Z ogromną radością przyjmiemy propozycje zapewnienia transportu do wskazanych miejscowości.

FUNDACJA  „POMAGANIE ŁĄCZY LUDZI”

UL. SZPITALNA 3, KNURÓW 44-194

telefon: 578 985 758,   579 282 970

www.pomaganielaczyludzi.pl   e-mail: fundacjapl70(małpa)gmail.com

wspierają nas:

  • Gmina Pilchowice, Rada Osiedla Zatorze w Gliwicach, Rada Osiedla Trynek w Gliwicach,
  • Rada Osiedla Szobiszowice w Gliwicach, Gminna Biblioteka Publiczna w Gierałtowicach,
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Pilchowicach, Gminny Ośrodek Kultury w Pilchowicach,
  • Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Bytomiu, 
  • Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej- Oddział w Gliwicach, Związek Górnośląski- koło w Gierałtowicach,
  • NSZZ Solidarność KWK Knurów-Szczygłowice, Antykwariat Kresowy w Chełmie,
  • Życie Naszego Powiatu- Gazeta bezpłatna.

Nowowołyńsk  - to nowe miasto, 29 km od Włodzimierza Wołyńskiego /blisko polskiej granicy – ziemia bezprawnie oddana przez polskich komunistów w 1952r Rosji Sowieckiej r. ponieważ odkryto tam węgiel  w zamian za krzaki w Bieszczadach / Ustrzyki. Polacy którzy tu się osiedlili po wojnie, to Patrioci, którzy jechali blisko granicy z myślą, ze przy pierwszej okazji uciekną z ZSRR do Polski. Niestety. W Nowowołyńsku jest Kościół budowany 20 lat, przy małym wsparciu pielgrzymów z Chełma. Kościół ma podziemia – więc jest gdzie pomieścić wszystko! Powoli będzie to placówka chrześcijańska kultury polskiej.

Maniewicze – to miasteczko  powiatowe na Polesiu  ok. 70 km od Kowla. Kościół odbudowany z ruin– przy kościele groby ok. 20 Legionistów a niedaleko Polski Lasek – Kostiuchnówka czyli cmentarze po wielkich bitwach Legionów.Miasteczko biedne.... Duża plebania i działalność księdza sprawia, że od wielu lat, w wakacje przyjeżdżają tu harcerze z Polski porządkować cmentarze i obozują blisko. Dla nich i miejscowych jest potrzeba założenia  biblioteki. Młodzi muszą obcować z książką  i przekazywać wiedzę i historię innym.

W kwietniu 1916 r. w lasach w pobliżu Maniewicz gdzie stacjonowały Legiony Józefa Piłsudskiego odbyło się założycielskie zebranie piłkarskiej drużyny sportowej Legionów, przybrała ona nazwę "drużyna Legionowa". W kilka lat później, a dokładnie  31 lipca 1922 r. zmieniono jej nazwę na Wojskowy Klub Sportowy "Legia" Warszawa.

Załączniki:
Pobierz plik (miejscazbiorki.pdf)Miejsca zbiórki[ ]119 kB