Sześciolatek w szkole

- czy to dobry pomysł?

 

Zgodnie z najnowszymi zmianami w Ustawie o systemie oświaty od września 2016 roku obowiązek podjęcia nauki w szkole podstawowej będą miały dzieci siedmioletnie. Zapisy Ustawy umożliwiają rozpoczęcie edukacji w klasie pierwszej także dzieciom w wieku 6 lat pod warunkiem, że ukończyły one roczne przygotowanie przedszkolne lub posiadają opinię Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej o zdolności dziecka do rozpoczęcia nauki.

Niebawem rozpocznie się rekrutacja do szkół podstawowych oraz przedszkoli działających na terenie Gminy Pilchowice, a rodzice dzieci 6-letnich poproszeni zostaną o złożenie jednoznacznej deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego bądź rozpoczęcia nauki szkolnej przez ich dziecko. Jeżeli do dziś nie wiedzą Państwo co będzie lepsze dla waszego dziecka – kolejny rok przygotowania przedszkolnego czy też rozpoczęcie edukacji szkolnej zachęcamy do pobrania arkusza obserwacji, który pomoże Państwu ustalić czy dziecko jest gotowe aby rozpocząć naukę w pierwszej klasie.

Wielu rodziców wciąż jest niezdecydowanych ze względu na inne aspekty  nauki szkolnej. W zakresie przystosowania szkół podstawowych do potrzeb dzieci 6-letnich mogą Państwo mieć pewność, że wszystkie szkoły podstawowe są doskonale przygotowane. Sale są przyjazne, zajęcia zróżnicowane oraz, co najważniejsze, nauczyciele klas pierwszych są osobami kompetentnymi do pracy z najmłodszymi dziećmi.

W przypadku dodatkowych wątpliwości polecamy Państwu kontakt z nauczycielami wychowania przedszkolnego, nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej oraz rozmowę z dyrektorem szkoły podstawowej. Jednak przede wszystkim zachęcamy do zastanowienia się nad przyszłością Państwa dzieci oraz podjęcia najkorzystniejszej dla nich decyzji.Uwaga! Ważne terminy:

1.03.2016 r. - 8.03.2016 r. - Składanie deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego dzieci, które już uczęszczają do przedszkola;

9.03.2016 - 31.03.2016 r. - Składanie wniosków o przyjęcie do szkoły podstawowej (wraz z niezbędnymi dokumentami)

ARKUSZ OBSERWACJI DO POBRANIA PONIŻEJ

Załączniki:
Pobierz plik (GOTOWOŚĆ SZKOLNA.doc)Arkusz obserwacji[ ]89 kB
Pobierz plik (GOTOWOŚĆ SZKOLNA1.pdf)Arkusz obserwacji[ ]65 kB